Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie. 13 grudnia 1981 – PAMIĘTAMY!

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcjach upamiętniających rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Uczniowie klasy 8 b,  wraz z nauczycielem historii  p. Kasią Porębską,  15 listopada odwiedzili mury więzienne aresztu w Zaborzu.  To właśnie miejsce , było miejscem odosobnienia osób internowanych po wprowadzeniu stanu wojennego.

Uczniowie naszej szkoły w ramach projektu ” Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie…” mają  możliwość zapoznać się z wystawą przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej zatytułowaną ” Stan wojenny 1981-83 „. Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem nawet najmłodszych uczniów.

4 listopada 2021 r. uczniowie klasy VII uczestniczyli w projekcji filmu ” Nie zabierajcie mojej mamy”. Jest to film dokumentalny, przedstawiający  nieznaną do tej pory historię działaczek ” Solidarności”, kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego.

Nasza szkoła bierze udział w projekcie organizowanym przez Śląską Kurator Oświaty Urszulę Bauer Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!”. Głównym celem projektu jest przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego przeżywania 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Patronat nad przedsięwzięciem objęli: Jadwiga Wiśniewskiej, Poseł do Parlamentu Europejskiego i Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy związanej z projektem.

Buy now